BURSA YENİŞEHİR VE YATIRIMLAR HAKKINDA GENEL BİLGİ

YENİŞEHİR VE YATIRIMLAR HAKKINDA GENEL BİLGİ

Bursa’nın Yenişehir ilçesi Marmara bölgesinin güneyinde yer almakta olup, stratejik olarak İstanbul -Bursa -Bilecik ve İnegöl sınırlarının ortasındadır. Bu konumu itibariyle Bursa ve en önemlisi de İstanbul’un Anadolu’ya açılan kapısı konumundadır. Yenişehir, İstanbul körfez otoyol bağlantıları, Yenişehir-Bursa otoban yol bağlantısı Yenişehir-İnegöl yol bağlantısı, Yenişehir- İznik otoyol bağlantısı, Yenişehir-Bilecik otoban yol bağlantıları birçok kısmı tamamlanmış olup geri kalan kısmında da yol yapım çalışmaları devam etmektedir. İstanbul-İzmir otoban yolu ve bu projede yer alan körfez köprüsünün tamamlanmasıyla da ilçemizin stratejik önemi daha da açık bir şekilde ortaya çıkmıştır.
Ayrıca 2019 yılında hizmete girmesi planlanın Bursa- Bilecik-Ankara hızlı tren projesinin bir ayağı da ilçemizde olacaktır. Bu projede hızlı tren istasyonu Yenişehir havaalanının yanına yapılacaktır.
Yenişehir ilçemizde Bursa’nın ulusal ve uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Bu havaalanında yolcu taşıma kapasitesi de her geçen gün artmaktadır. Ayrıca havaalanı kargo taşımacılığına da açılmıştır. Tüm bu ulaşımla ilgili yapılan yatırımlar sadece ulaşımı kolaylaştırmayacak ilçemizin gelişeceğinin ve büyük yatırımların merkezi olacağını göstermektedir.
İlçemizde Türkiye’nin en büyük cam sanayisi de bulunmaktadır. Bunların başlıcaları: Şişe cam sanayi, Anadolu cam sanayi ve Trakya cam sanayidir.
Dünyada 6 tane bulunan ve Türkiye’de ilk kez yapımı planlanan OTOMOTİV TEST MERKEZİ 4300 dönüm arazi üzerine Yenişehir havaalanı yanında yapılacaktır. Bu tesis için gerekli bütün altyapı çalışmaları ve istimlak işlemleri tamamlanmış olup ihalesi yapılmıştır. Bu tesis Avrupa’nın en büyük tesisi olacaktır ve yurtdışına giden milyarlarca doların da ülkemizde kalmasına vesile olacaktır. Sanayi bakanımız’ın açıklamaları doğrultusunda en kısa zamanda temeli de atılacaktır.(Bu projenin bu yıl bütçesine dahil olduğu ve temelinin atılacağı resmi olarak da zaten duyurulmuştur.) 
Otomotiv test merkezi arazisi yanına Yine otomotiv araştırma merkezi, teknopark, havacılık, uçak ve uzay teknolojileriyle ilgili bir mükemmeliyet merkezi kurulması planlanmaktadır.
Ülkemizin gündeminde bulunan ve en büyük yatırımlardan biri olan 2022 yılında seri üretime başlaması planlanan yerli otomobil Fabrikasının İlçemiz sınırları içerisinde yapılacağı muhtemeldir.
Test merkezinin yanı sıra Yenişehir OSB bölgesi sanayi bakanlığı tarafından onaylanmış olup şu anda yeni fabrika talepleri ve altyapı çalışmaları devam etmektedir. Yeni fabrikalar için gelen talepler Yenişehir belediyesi tarafından değerlendirilmektedir. 
Bu yatırımların yanı sıra sulama amaçlı yapılan barajlarımız (Boğazköy Barajı Orhaniye Barajı, Kavaklı Barajı, vb.) ve bu barajlarla birlikte sulu tarım yapılan arazilerin verimliliği ayrıca teşviklerle sadece sanayi alanında değil tarım alanında da ilçemiz önemli bir yere sahiptir. Hayvancılık konusunda da hem kamu destekleriyle (İPAD, AB Hibeleri vb.) hem de bireysel yatırımcıların yatırımlarıyla gelişmeler sağlanmış. Et ve süt ürünleri tesisleri kurulmuş ve kurulmaya da devam etmektedir. Bunun yanı sıra bölgemiz kümes hayvancılığı alanında ülkemizin merkezi konumundadır.
Tüm bunlar dikkate alındığında İstanbul ve Kocaeli gibi ülkemizin en büyük sanayi kentlerinin artık kapasiteyi aşan durumları yatırımların ulaşım ve nakliyenin kolay olduğu bölgelere kaymasına sebep olmaya başlamıştır. Uygunluğu yukarıda da anlatıldığı gibi ilçemiz bu yatırımların merkezi olacağını göstermiştir. Bunun göstergeleri de ulaşım ve sanayi konusunda yapılan çok büyük kamu yatırımlarıdır.
Netice itibari ile önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde tanınamayacak kadar büyük bir gelişim vadeden ilçemiz kısa ve uzun vadeli yatırımların her ikisi için de tercih edilmesi gereken bir yerdir.

 

ÇAĞLAR EMLAK ve FİNANSAL DANIŞMANLIK
Abdullah ÇAĞLAR - Fahri ÇAĞLAR

Aradığınız Gayrimenkulü Bulamadınız mı ?

Emlak talep formu ile başvuruda bulunun size en uygun gayrimenkulü bulmanıza yardımcı olalım.

Çağlar Emlak & Finansal Danışmanlık